Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AEYFS6412G1ZE
Call 07949306355 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Sign Category | Cautionary Sign |
| Type | Reflective |
| Sign Material | ACP |
| Reflective Type | High Intensity |
| Sign Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Gantry Mounted |
| Sign Face Size | 18 x 36 Inch |
| Surface Finish | Metal fabrication |
| Dimension | 3 x 1.5 feet |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Pole Material | Mild Steel |
| Conforming Standard | IRC 67 |
| Language | English |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Sign Category | Warning Sign |
| Type | Reflective |
| Sign Material | Mild Steel |
| Reflective Type | High Intensity |
| Sign Shape | Triangle |
| Mounting Type | Gantry Mounted |
| Sign Face Size | 600 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Pole Material | Mild Steel |
| Conforming Standard | IRC 67 |
| Language | Regional Language |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Triangle |
| Pole Height | 6 Ft |
| Board Type | Traffic Safety Sign Board |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Sign Type | Cautionary |
| Sign Category | Cautionary Sign |
| Sign Material | ACP |
| Reflective Grade | High Intensity Prismatic |
| Reflective Type | High Intensity |
| Color | Blue |
| Sign Size | 600x600 mm |
| Sign Shape | Circle |
| Shape | Round |
| Sign Face Size | 600 mm |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Design | Arrow |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Pole Material | Mild Steel |
| Language | Symbol Only |
| Standard Compliance | NHAI Spec |
| Material | ACP |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Pole Height | 5.5 feet |
| Features | 2 cautions in one board |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Sign Category | Speed Limit Sign |
| Sign Material | ACP |
| Reflective Type | HIP Prismatic |
| Sign Shape | Circle |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Sign Face Size | 600 mm |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Pole Material | Mild Steel |
| Conforming Standard | IRC 67 |
| Language | English |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Sign Category | Informatory Sign |
| Type | Reflective |
| Sign Material | ACP |
| Reflective Type | High Intensity |
| Sign Shape | Triangle |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Sign Face Size | 600 mm |
| Surface Finish | Metal fabrication |
| Dimension | 600 x 600mm |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Pole Material | Mild Steel |
| Conforming Standard | IRC 67 |
| Language | English |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Sign Type | Informatory |
| Type | Reflective |
| Reflective Grade | High Intensity Prismatic |
| Material | ACP Sheet |
| Sign Size | 600x600 mm |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | ACP base with router reflevtive |
| Dimension | 520 x 600 mm |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Standard Compliance | NHAI Spec |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Tringle |
| Brand | Shree Lisha |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Sign Type | Direction |
| Type | Reflective |
| Reflective Grade | High Intensity Prismatic |
| Material | ACP Sheet |
| Sign Size | 600x600 mm |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Shape | Triangle |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Standard Compliance | NHAI Spec |
| Usage Area | Campus Roads, City Roads, Industrial Area, State Highway, National Highway |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Sign Type | Cautionary |
| Type | Reflective |
| Reflective Grade | High Intensity Prismatic |
| Material | ACP Sheet |
| Sign Size | 600x600 mm |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Shape | Triangle |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Standard Compliance | Custom Design, NHAI Spec |
| Usage Area | City Roads, National Highway, State Highway, Industrial Area, Campus Roads |
Additional Information:
View Complete details