Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AEYFS6412G1ZE
Call 07949306355 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Board Material | Foam board |
| Lighting Type | Non Lit |
| Size | 200 x 300mm |
| Color | White |
| Sign Application | Hospital Sign, Hotel Sign, Industrial Sign, Direction Sign |
| Brand | Shree Lisha |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Printing Type | Eco Solvent |
| Thickness | 5 mm |
| Shape | Rectangle |
| Surface Finish | Matte |
| Material | 5MM foam Board, Eco solvent printing with Matt Lamination |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Plan Type | Fire Evacuation Plan |
| Size/Dimension | 24 x 18 inch |
| Lighting Type | Auto Glow |
| Thickness | 5 mm |
| Service Duration | 3 days |
| Visual Range | 2-10 m |
| Color | White |
| Material | Acrylic |
| Surface Treatment | Glossy |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Office |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Sign Category | Warning |
| Sign Material | Foam Board |
| Sign Size | 200 x 300 mm |
| Type of Safety Signage | Warning Sign |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Reflective Type | Non Reflective |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Board Thickness | 5 mm |
| Sign Shape | Rectangle |
| Sign Language | English |
| Thickness | 3 mm |
| Material | Vinyl |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Size | 200 x 300mm |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Sign Category | Warning |
| Sign Message | Danger |
| Sign Material | MS Sheet |
| Sign Size | 200 x 250mm |
| Type of Safety Signage | Warning Sign |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Reflective Type | Non Reflective |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Board Thickness | 1.5 mm |
| Sign Shape | Square |
| Sign Language | English Hindi |
| Printing Type | Screen Printed |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 200x250mm |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Sign Category | Traffic |
| Sign Message | Warning |
| Sign Material | ACP |
| Sign Size | 400 x 600 mm |
| Type of Safety Signage | Warning Sign |
| Pictogram Type | Symbol Only |
| Reflective Type | Reflective |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Sign Shape | Triangle |
| Thickness | 3 mm |
| Material | Vinyl |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Triangular |
| Size | 100x200 mm |
| Usage/Application | Safety Signboard |
Additional Information:
View Complete details
| Sign Category | Informative |
| Safety Topic | Tool Safety |
| Sign Message | Work In Progress |
| Language | English Regional |
| Sign Material | Vinyl Sticker |
| Sign Size | 600 x 600 mm |
| Type of Safety Signage | Guide Sign |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Mount Type | Unframed |
| Reflective Type | Non Reflective |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Material | Vinyl |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 2x4 Ft |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sign Category | Warning |
| Material | ACP |
| Size | 300 x 450 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Reflective Type | Non Reflective |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Shape | Rectangle |
| Language | English |
| Thickness | 3 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sign Category | Informative |
| Material | ACP |
| Size | 400 x 600 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Reflective Type | Non Reflective |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Shape | Rectangle |
| Language | English |
| Thickness | 3 mm |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sign Category | Fire Safety |
| Material | Sunboard |
| Size | 150 x 200 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Reflective Type | Photoluminescent |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Shape | Rectangle |
| Language | English |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Sign Category | Informative |
| Material | ACP |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Reflective Type | Non Reflective |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Shape | Rectangle |
| Language | English Regional |
| Thickness | 3 mm |
Additional Information:
View Complete details
View Complete details