Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AEYFS6412G1ZE
Call 07949306355 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Sign Message | Fire Extinguisher |
| Sign Type | Non Lit Sign |
| Sign Material | Self Adhesive Vinyl |
| Sign Size | 150 x600 |
| Type of Safety Signage | Guide Sign |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Glow Type | Photoluminescent |
| Power Source | Photoluminescent |
| Viewing Distance | Up to 30 m |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Arrow Direction | Left Arrow |
| Message On Sign Board | FIRE EXIT |
| Board Thickness | 5mm |
| Background Color | White |
| Letter Color | Green |
| Sheet Thickness | 5mm |
| Language | English |
| Conforming Standard | IS 9457 |
| Material | Vinyl |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shree Lisha |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Sign Message | Fire Exit |
| Message | Fire Exit |
| Sign Type | Photoluminescent |
| Sign Material | Photoluminescent PVC |
| Size | 150 x 450 mm |
| Sign Size | 150 x400 |
| Material | Vinyl |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Glow Type | Photoluminescent |
| Film Type | Night Glow |
| Power Source | Self Luminous |
| Viewing Distance | Up to 30 m |
| Arrow Direction | Left Arrow |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Shape | Rectangular |
| Board Thickness | 3mm |
| Background Color | Yellow |
| Letter Color | Green |
| Language | English |
| Conforming Standard | IS 9457 |
| Color. | Green (Base) |
| Type | Fire Exit |
| Usage | For Safety |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Sign Type | Photoluminescent |
| Sign Material | Foam board |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Power Source | Power not required |
| Color | White |
| Viewing Distance | Up to 10 m |
| Arrow Direction | Left Arrow |
| Letter Type | Vinyl |
| Background Color | Green |
| Letter Color | White |
| Language | English |
| Board Type | Indoor |
| Conforming Standard | IS 9457 |
| Input Voltage | No volts |
| Dimension | 6 x 16 Inch |
Running Man Fire Exit Signage is a safety sign designed to indicate the location of emergency exits in buildings, helping people evacuate safely during fire or other emergencies. The “running man” symbol is internationally recognized and guides occupants toward exit routes.
Additional Information:
View Complete details