Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AEYFS6412G1ZE
Call 07949306355 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Brand | Safe Pro |
| Capacity | 6 kg |
| Fire Rating | 3A 89B |
| Fire Class | Class A |
| Type | Stored Pressure |
| Certification | ISI (IS 15683) |
| Agent Purity (MAP Content) | 70% |
| Operating Temperature | -30 DegreeC to +55 DegreeC |
| Design | Wall mounted |
| Extinguishing Medium | Dry Powder IS 4308 /14069 |
| Extinguisher type | Stored Pressure |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | For Fire |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brand | SAFEX |
| Capacity | 2 Kg |
| Fire Rating | 3A 89B |
| Fire Class | Class A |
| Type | Stored Pressure |
| Certification | ISI (IS 15683) |
| Agent Purity (MAP Content) | 60% |
| Cylinder Material | Mild Steel (MS) |
| Extinguishing Medium | ABC Dry Powder |
| Certifications | ISO |
| Warranty | 1 year |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Sign Message | Fire Extinguisher |
| Sign Material | Vinyl Sticker |
| Sign Size | 200 x 300 mm |
| Glow Type | Non Glow |
| Mounting Type | Self Adhesive |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Yellow |
| Shape | Rectangular |
| Sign Shape | Rectangle |
| Film Type | Reflective |
| Sign Language | English |
| Dimension | 1 x2 feet |
| Brand | Shree Lisha |
A Fire Extinguisher Board is a safety sign used to indicate the location of a fire extinguisher in buildings, industrial sites, or public areas. It ensures that the fire extinguisher is easily visible and accessible during emergencies.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Tag Material | PVC |
| Message Type | Do Not Operate |
| Tag Size | 75×150 mm |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Loto |
| Color | White |
| Thickness | 0.5 mm |
| Attachment Hole | Single Hole |
| Standard | OSHA Style |
| Finishing | Polish |
| Pattern | Plain |
| Finish | Matt |
| Application | Process, Maintenance, Electrical, Mechanical |
| Brand | OSHA |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Iron |
| Bucket Finish | Red Painted |
| Galvanized | Yes |
| Filling Media | Empty |
| Bucket Shape | Conical |
| Conforming Standard | BS Standard |
| Shape | U type |
| Brand | Safex |
| Color | Red |
| Bucket Thickness | 0.6 mm |
| Fire Extinguishing Type | A |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Portable | Portable |
| Bucket Capacity | 9 Litre |
| Capacity | 8 Litre |
Additional Information:
View Complete details