Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AEYFS6412G1ZE
Call 07949306355 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Voltage Rating | 33kv / 11kv |
| Board Material | MS Sheet |
| Size | 250 x 200 mm |
| Board Size | 250 x 200 mm |
| Standard | IS 2551 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Language | English Hindi |
| Board Shape | Rectangle |
| Finish | Enamelled |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Film Type | Reflective |
| Dimension | 250 x 180mm |
| Material | Metal |
| Type | 33KV Danger Board |
A Metal 33KV Danger Board is a high-voltage safety sign used to warn personnel and the public about the presence of electrical equipment carrying 33,000 volts (33 kV). It is essential for preventing accidental contact, electric shocks, and fatal injuries in industrial, utility, and construction environments.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Voltage Rating | 11 kV |
| Material | MS Sheet |
| Board Material | MS Sheet |
| Size | 200 x 150 mm |
| Board Size | 200 x 150 mm |
| Standard | IS 2551 |
| Mounting Type | All Side Mounted |
| Language | English Hindi |
| Board Shape | Square |
| Finish | Printed |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Voltage Rating | 11 kV |
| Board Material | MS Sheet |
| Board Size | 250 x 200 mm |
| Standard | IS 2551 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Language | Trilingual |
| Board Shape | Rectangle |
| Finish | Printed |
| Surface Finish | Metal |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Film Type | Reflective |
| Dimension | 250 x 200 mm |
| Type | 11 KV Danger Board |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 30 Piece
Product Brochure
| Voltage Rating | 33 kV |
| Material | MS Sheet |
| Size | 250 x 200 mm |
| Standard | IS 2551 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Language | Trilingual |
| Shape | Rectangle |
| Finish | Printed |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Board Material | MS Sheet |
| Size | 200x 250mm |
| Reflective Sheeting Type | Type I |
| Usage/Application | Advertisement |
| Shape | Rectangular |
| Sign Shape | Rectangle |
| Film Type | Reflective |
| Sign Message | Danger 11000volts |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Reflective Color | White |
| Sheeting Brand | Avery Dennison |
| Board Thickness | 1.5 mm |
| Usage Area | Campus, Highway, Industrial Area |
| Dimension | 250x 200mm |
| Material | MS |
| Type | 11000KV Danger Board |
An MS 11,000V Danger Board is a high-voltage safety sign used to warn personnel and the public about electrical equipment carrying 11,000 volts (11 kV). It is a critical safety measure in industrial and utility environments to prevent accidental contact, injuries, or fatalities.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 30 Piece
| Voltage Rating | 440 V |
| Material | MS Sheet |
| Size | 250 x 200 mm |
| Standard | IS 2551 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Language | Trilingual |
| Shape | Rectangle |
| Finish | Enamelled |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 30 Piece
| Voltage Rating | 415 V |
| Material | MS Sheet |
| Size | 250 x 200 mm |
| Standard | IS 2551 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Language | Trilingual |
| Shape | Rectangle |
| Finish | Enamelled |
Additional Information:
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 30 Piece |
| Voltage Rating | 33 kV |
| Material | MS Sheet |
| Size | 250 x 200 mm |
| Standard | IS 2551 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Language | Trilingual |
| Shape | Rectangle |
| Finish | Enamelled |
Additional Information:
View Complete details