Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AEYFS6412G1ZE
Call 07949306355 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Board Material | Acrylic |
| Board Type | Glow Sign Board |
| Letter Type | vinyl |
| Usage | Outdoor |
| Usage Area | Outdoor |
| Usage/Application | Hospital |
| Lighting Type | LED Backlit |
| Material | Acrylic |
| Letter Material | Acrylic |
| Sign Application | Hospital Sign |
| Color | Red |
| Base Material | Acrylic |
| Printing Type | Vinyl Lettering |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Installation Type | Hanging |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Face Material | ACP |
| Illumination Type | Non Lit |
| Board Usage | Indoor & Outdoor |
| ACP Thickness | 3 mm |
| Frame Material | No Frame |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Surface Finish | Matte |
| Graphics Type | Vinyl Printed |
| Application Area | Industrial Unit |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 100x300mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Promotional |
| Board Type | ACP Sign Boards |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Sign Message | In Case Of Fire |
| Message | In Case Of Fire |
| Material | Photoluminescent |
| Sign Material | Photoluminescent |
| Sign Size | 250 x250mm |
| Glow Type | Photoluminescent |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Pictogram Type | Text And Symbol |
| Sign Shape | Square |
| Thickness | 3 mm |
“In Case of Fire” signs are emergency safety signs placed in workplaces and public areas to give clear, immediate instructions on what to do when a fire breaks out. Their main purpose is to help people respond quickly, safely, and without confusion.
Additional Information:
View Complete details
| Sign Message | Caution Wet Floor |
| Sign Material | PVC |
| Shape | Triangle |
| Sign Size | 300 x 600mm |
| Surface Type | Smooth Floor |
| Adhesive Type | Permanent |
| Usage Area | Indoor Outdoor |
| Finish | Matte |
Additional Information:
View Complete details